הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות- האם טיפול רגשי יכול לעזור?

September 11 2023spiderus_admin

אחת מהבעיות הנפוצות ביותר בגיל ההתבגרות, אשר לצערנו ניתן לראות אותה כיום גם בקרב ילדים צעירים יותר היא: הפרעת אכילה. בעולם שבו אנו חיים, שבו שמים דגש משמעותי ביותר על מראה חיצוני, שבו אידאל היופי הוא מראה גוף רזה ושבו יש שיח תמידי סביב נושא המשקל, דיאטות, אכילה נכונה כבר מגילאים צעירים, לא מעט ילדים ובני נוער מוצאים את עצמם מתמודדים עם הפרעות אכילה.

מדובר על הפרעות לא פשוטות להתמודדות מבחינה גופנית ונפשית וחשוב מאוד כהורים לזהות שהילד סובל מהפרעת אכילה ולהעניק לו טיפול מתאים.

כיצד תדעו אם הילד שלכם סובל מהפרעת אכילה?

לא מעט הורים מגלים שהילד שלהם סובל מהפרעת אכילה רק בשלבים מאוד מאוחרים שבהם הוא מגיע למצב גופני ונפשי ירוד. מכיוון שמודל היופי ונושא הגוף מעסיק לא מעט ילדים ובני נוער, חשוב שכל הורה יקדיש תשומת לב נושא ויוודא שהילד שלו איננו סובל מהפרעת אכילה או מדימוי עצמי שלילי בגין העובדה שהוא לא אוהב את גופו.

סימפטומים שיכולים להעיד על הפרעת אכילה אצל ילדים ובני נוער הם: הפרעה משמעותית בדימוי הגוף שלהם, צריכת מזון בכמות גדולה ובצורה מהירה ומיד לאחר מכן הופעת רגשות בושה, חרטה ודיכאון, ניסיונות לכפר על אכילה שכזאת על ידי: פעילות גופנית אינטנסיבית ולא בריאה, הקאה, צום ממושך או שימוש בחומרים משלשלים.

סימפטומים נוספים יכולים להיות: אכילה עד שסובלים מכאב בטן וחוסר נוחות, אכילה גם כאשר לא רעבים, אכילה רגשית, אכילה בסתר, שינויים תדירים במצב הרוח, חוסר שליטה בהרגלי אכילה ועוד. בכל מקרה שבו הילד שלכם סובל מהסימפטומים הללו או שהוא עוסק באופן אובססיבי בגופו ובאוכל שהוא מכניס לתוכו, חשוב מאוד שתפנו איתו לטיפול מתאים.

כיצד מטפלים בהפרעת אכילה?

כיום ניתן למצוא סוגי טיפול שונים להפרעת אכילה לרבות: טיפול רגשי לילדים וכן לבני נוער הממוקד בהפרעת האכילה, טיפול CBT חיפה שהוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמטרתו היא לאפשר שליטה על ההתנהגות, טיפול פסיכולוגי דינמי שמטרתו היא לרדת לשורש הבעיה ולבדוק מהו, בכדי לסייע לילד להתמודד עם ההפרעה ועוד.

חשוב מאוד לפנות למטפל מקצועי ומנוסה בתחום טיפול בהפרעות אכילה בילדים ובני נוער. כיום ניתן למצוא מטפלים המציעים מגוון טיפולים למחלות נפשיות או מצבים נפשיים שילדים ובני נוער סובלים מהם לרבות: ocd טיפול, טיפול בדיכאון וחרדה ועוד וחשוב לבחור מטפל המתמחה באופן ספציפי בכל מצב.

חשוב לדעת כי מעבר לטיפולים הללו ניתן לבחור גם בטיפול תרופתי. לסרטונין יש השפעה משמעותית על מצב הרוח של כל אדם ועל היכולת שלו לעבד רגשות ומידע. מעבר לכך הוא משפיע על תיאבון, הנאה, כאבים ועוד. לא פעם מצוקה רגשית שנובעת בשל חוסר בסרטונין עלולה לגרום להפרעת אכילה ועל כן, ניתן לטפל במצב על ידי נטילת תרופות שמטרתן היא לטפל במצב.

 

Share: